اخبار

برگزاری پنجمین نشست «هجوم خاموش»با موضوع تحلیل و آسیب شناسی ماهواره

برگزاری پنجمین نشست «هجوم خاموش»با موضوع تحلیل و آسیب شناسی ماهواره
پنجمین نشست «هجوم خاموش»با موضوع تحلیل و آسیب شناسی ماهواره در مسجد

به گزاش خبرنگار ناحیه امام موسی صدر، پنجمین نشست «هجوم خاموش» با موضوع  تحلیل و آسیب شناسی برنامه های ماهواره مورخ بیست و دوم بهمنماه ۱۳۹۴ با حضور حجت الاسلام مرتضی ربانی نژاد، کارشناس رسانه از حوزه علمیه قم در مسجد جامع صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه شهرک کاووسیه(شهرستان قدس)  برگزار شد .

حجت الاسلام مرتضی ربانی نژاد، در آغاز مباحث خود، ضمن عرض تبریک دهه مبارک فجر و قدردانی از خلق حما

سه ۲۲ بهمن و حضور با اقتدار در راهپیمایی دشمن شکن این روز و تشکر از برگزار کنندگان و حضار سلسله جلسات آسیب شناسی رسانه های نوین در مقدمه ای گفت:واقعیت آن است که بخش مهمی از جامعه ما اکنون متاثر از یافته هایی است که از امواج شبکه های ماهواره دریافت می شود و آرام آرام یک نسل این گونه درحال شکل گیری است ما باید خیلی پیش تر و بیشتر از این، درباره این پدیده رسانه ای حساسیت و آگاهی می داشتیم .ما باید بدانیم در آسمان شهرهای مان چه خبر است و امواجی که دربالای بام ها در حال ریزش از سوی ماهواره هاست چه محتوی و پیامی را به درون خانه ها و افکار و ذهن خانواده ها می آورند.
ایشان افزود: امید وارم بحث امشب برای آنان که ماهواره ندارند و مقاومت کرده اند آگاهی بیشتر نسبت به لایه ها و ماهیت شبکه های ماهواره ای و برای کسانی که گرچه ماهواره دارند ولی به سرنوشت خانواده شان دغدغه مند هستند روشنگری کافی به همراه داشته باشد .
ما معتقدیم بیش از ۹۰ درصد خانواده های ما با همه تنوع دیدگاهها و عقاید ، نسبت به زندگی شان و آینده فرزندانشان دغدغه مندند و برای سلامت و سعادت خانواده شان در برابر حقیقتی که به آگاهی برسند لج باز نیستند.

حجت الاسلام ربانی نژاد به بیان  تاریخچه ای بسیار کوتاه از ماهواره در جهان و ایران پرداخت و اظهار داشت: پس از اختراع دستگاه هایی که با امواج سروکار داشتند مانند رادیو ابتدا تنها دکل های زمینی کار پوشش امواج را به عهده داشتند تا این که محدودیت منطقه تحت پوشش این دکل های دانشمندان را به فکر ساخت ابزاری انداخت که با قرار گرفتن در بالای اتمسفر بتواند گستره وسیعی را تحت پوشش داشته باشد.
اولین ماهواره در ۱۹۵۷ توسط شوروی و دومین آن توسط امریکا در۱۹۵۸به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار گرفت.
ماهواره¬ها کاربردهای مختلفی دارند از جمله نجومی ،آب و هوا ،مخابراتی ، زمین شناسی ،اکتشافی ، و…. یک نوع ماهواره های رادیو تلویزیونی هستند که موضوع جلسه ماست ..

ورود شبکه های ماهواره ای به ایران

وی به تاریخچه ورود ماهواره به ایران اشاره کرد و بیان داشت: سال ۱۳۷۲ ماهواره به ایران وارد شد که از آن زمان بیش از دو دهه می گذرد.
ابتدا استفاده از ماهواره در جامعه ما طبقاتی بود. یعنی از خانواده های مرفه آغاز شد البته بخشی از نقاط مرزی هم بود بعد کم کم در طبقات متوسط گسترش یافت.

نگاهی آماری به وضعیت شبکه های ماهواره ای در ایران

کارشناس حوزه رسانه با پرداختن به وضعیت شبکه های ماهواره ای در ایران چنین گفت: حدود نیمی از ماهوراه های تلویزیونی فعال در جهان، ایران و منطقه خاورمیانه را پوشش می دند و امواجشان در ایران قابل دریافت است .
در یک نگاه ساده ریاضی به نتیجه حیرت آوری می رسیم یعنی ۱۴۳ شبکه ماهواره ای در هر ۲۴ ساعت حدود ۳۵۰۰ ساعت برنامه برای ایران تولید می کنند!!! .
این جاست که ما باید بپرسیم چرا ؟؟ واقعا این جا چه خبر است که باید چنین حجم بی سابقه ای از امواج فرستاده شود ؟؟؟
آیا به ما علاقه ویژه ای دارند؟؟علت این لشگر کشی رسانه ای چیست؟

وی در بخش دیگری از مباحث خود گفت: گونه شناسی شبکه های ماهوارهای قابل دریافت در ایران عبارت است از :
شبکه های اختصاصی موسیقی، شبکه های موسیقی بعلاوه کلیپ و شوهای موزیکال،شبکه¬های حوزه کودک و نوجوان، شبکه های فارسی زبان ،شبکه های سیاسی ،شبکه های قومی و تجزیه طلب، شبکه های سرگرمی و شبکه های فیلم و سریال

بحث ما سه بخش خواهد داشت
۱٫ آسیب شناسی و تحلیل شبکه های فیلم و سرگرمی
۲٫ آسیب شناسی و تحلیل شبکه های سیاسی
۳٫ آسیب شناسی و تحلیل شبکه های دینی مذهبی

دراین جلسه تنها شبکه های فیلم و سرگرمی را بررسی می کنیم که مخاطبان بیشتری را در خانواده ها دارند .
یکی از راه های شناخت ماهیت این شبکه ها آشنایی با مالکان و سرمایه گزاران این شبکه ها ست .یکی از این افراد شاخص “رابرت مورداک” است .
خوب است بدانیم این فرد کیست ؟ چه اهدافی دارد ؟ چه سوابقی دارد ؟
وی از همه خانواده ها خصوصا جوانان درخواست کرد دقایقی را به مطالعه درباره این فرد اختصاص دهند .
در معرفی رابرت مورداک گفت: او یک یهودی صهیونیست است و الان صاحب ۱۷۵ روزنامه، و ۶۰ شبکه تلویزیونی به ۱۳ زبان مختلف است که شاید بتوان گفت بسیاری از مهمترن و تاثیر گذارترین رسانه ها در پنج قاره هستند.
شبکه‌های او بیش از هر چیزی برای جوان‌ها برنامه‎ریزی می‌کنند. کسی درباره ثروت او اطلاع دقیقی ندارد. براساس طبقه‌بندی نشریه (Forbes) از ۴۰۰ آمریکایی پولدار در سال ۲۰۰۶، رابرت مرداک در رده ۳۲ است.

محتوای همه رسانه های او در دنیا با تمرکز بر ۳ موضوع روابط نامشروع جنسی، حوادث و ورزش به سمت ادبیات عامه‎پسند و مبتذل سوق داده شده است.
شبکه‎های تلویزیونی بی‎شمار مرداک هدف اصلی خود را جوانان قرار داده‌اند و به همین دلیل روی مسائل جنسیتی، روابط آزاد اجتماعی، سرگرمی و ورزش تأکید ویژه‎ای دارند.
چنین فردی امروز مالک شبکه ا یمثل فارسی وان است که حتی به ترجمه زیر نویس فیلم ها هم اکتفا نکرده بلکه برای ان که مبادا بیننده لحظه ای از تصویر غافل شود همه فیلم ها را با هزینه زیاد با دوبله فارسی می کند .
وی درادامه محورهای مشترک در اهداف و پیام های این شبکه ها را بیان کرد و گفت:
مهم ترین آسیب ها و هجومی که به خانواده ها وارد می شود عبارتند از:
ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده ایرانی .
خانواده الگو در این شبکه ها خانواده ای است که اعضا نسبت به هم تعهد و دغدغه ندارند و هر کدام دنبال لذت های خود و برنامه های خودشان هستند.
– ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسر و شوهر به زن .این مفهوم شاید برای شما مردم غیور و مومن سخت و تکان دهنده باشد ولی برای کسانی که مدت زیادی خود را در معرض این پیام ها قرار داده اند وضعیت متفاوت است
– بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین که این برخلاف فرهنگ انسانی اسلامی و ایرانی ماست ولی در ده ها برنامه ای که از این شبکه ها به خانه ها می آید فریاد زدن بر سر پدر و مادر بی تفاوتی و حتی توهین و اخراج پدر و مادر از خانواده داده می شود.
– عادی جلوه دادن بی بند و باری و رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد رسوایی و بارداری
– هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر. این اهداف در چنین مرحله از جاهای ملایم شروع می شود تا جا انداختن مفهومی به نام خانواده بدون ازدواج و قانون و دین و یعنی یک فساد کامل و خروج جامعه از ریل خانواده
– تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده
– ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج .
– ترویج فمینیسم و کم رنگ کردن نقش مرد در جامعه و عصیان گری زنان در خانواده ها
– مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده و عادی سازی گرایش جنسی بین آنان
– افزایش تأثیر پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان بخصوص از طریق پخش موزیک ویدئوهای خاص در ریتم و نوع آهنگ ها و ابزاری که استفاده می شود با کمک گرفتن از تصاویر و کلیپ های مهیج ..
– پی ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان
وی در ادامه با تحلیل شبکه های معروف ماهواره ای و برنامه های شاخص آنها پرداخت و خط سیر و ویژگی ها و برنامه های شان رابا ارایه مستندات و کلیپ هایی از محور های فوق تحلیل کرد و شیوه ها و شگرد های انتقال مفاهیم به مخاطبان را توضیح داد.
وی گفت: وقتی ذهن بطور مستمر در برابر یک پیام قرار می گیرد کم کم مقاومت اولیه خود را از دست می دهد بعد بی تفاوت می شود و سپس گرایش هایی دراو ایجاد می شود که خود هم ابتدا باور نمی کرد.

ایشان در پایان با ذکر یرخی از توجیهاتی که خانواده ها برای استفاده از ماهواره ذکر می کنند به آن ها پاسخ داد و گفت اگر فرد خیر خواهی به شما بگوید این ماستی که خریده اید شاید مسموم باشد،چند نفر از شما حاضرید آن را به خانه ببرید و سر سفره زن و بچه هایتان قرار بدهید ؟
نسبت به ماهواره نه یک نفر و ده نفر بلکه همه کارشناسان و دلسوزان می گویند: حتی اگر ماهواره فوایدی هم داشته باشد آسیب های ویرانگر و نا خود آگاهی دارد که پایه های هویت اسلامی ایرانی ما و خانواده ما را هدف قرار داده است .

امیری


امیری 


امیری 

 

۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۴۵
امام موسی صدر |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید